Evden Eve Nakliyat Sözleşmesi
evden eve nakliyat sözleşmesi

Evden eve nakliyat sözleşmesi her iki tarafın hak ve sorumluluklarını içerecek, tarafların birlikte kararlaştırdığı hizmet detayının olması ile taşınma sürecine rehberlik yapmalı.

İşte tam olarak böyle bir sözleşme hazırladık.

Şimdiye kadar hazırlanmış en iyi evden eve nakliyat sözlşemesi olduğuna inanıyoruz.

Bu sözleşmeyi okuduğunuz zaman evden eve nakliyat için neredeyse her detayı öğrenmiş ve hangi aşamalara dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki linkten evden eve nakliyat sözleşmesi örneğini inceleyebilir dilerseniz indirip kullanabilirsiniz.

Evden eve nakliyat sözleşmesi pdf olarak indir.

Ben evden eve nakliyat sözleşmesini word formatında istiyorum diyorsanız metni aşağıya koyduk oradan kopyalayıp word belgesine yapıştırıp biraz düzenleyip kullanabilirsiniz.

Bu nakliyat sözleşmesi yılların bilgi birikimi ve verisi ile en detaylı olarak hazırlandı. Yardımcı olması dileğiyle…

Evden Eve Nakliyat Sözleşmesi Örneği

Örnek taşıma sözleşmesini görseli aşağıda inceleyebilir veya yukarıdaki pdf linkine tıklayarak pdf formatında açık detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Evden eve nakliyat sözleşmesi hazırlanırken hem Türk Ticaret Kanunu hemde Borçlar Kanunu ilgili maddeleri dikkate alındı. Gerekli ve ilgili maddeler sözleşmeye eklendi. Her iki tarafın hak ve sorumluluklarının tümü maddeler halinde sözleşmeye eklendi.

Madde 1 – TARAFLAR

İşbu nakliyat sözleşmesi (bundan böyle “Sözleşme” olarak anılacaktır) aşağıda belirtilen taraflar arasında imzalanmıştır:

Nakliyat Firması Adres:

adresinde mukim.

Nakliyat Firması Ad Soyad / Ünvan:

T.C.Kimlik No / Vergi No ve Vergi Dairesi:

(bundan sonra “Nakliyat Firması” olarak anılacaktır)

VE

Eşya Sahibi Adres:

adresinde mukim.

Eşya Sahibi Ad Soyad / Ünvan:

T.C.Kimlik No / Vergi No ve Vergi Dairesi:

(bundan sonra “Eşya Sahibi” olarak anılacaktır)

Nakliyat Firması ve Eşya Sahibi bundan sonra tek tek “Taraf“, birlikte “Taraflar” olarak anılacaklardır.

Madde 2 – HİZMET TANIMI

Nakliyat Firması ile Eşya Sahibi arasında imzalanan işbu Sözleşmede Eşya Sahibi’nin eşyaları aşağıdaki iki adres arasında nakliyesi yapılacak ve niteliği belirtilen hizmetler Nakliyat Firması tarafından verilecektir.

Eşya Nereden Alınacak?

Mahalle:

İlçe:

İl:

Eşyanın Alınacağı Kat:

Nasıl Taşınacak:

(Bina merdiveni, bina asansörü, modüler asansör kurulacak)

Eşya Nereye Teslim Edilecek?

Mahahalle:

İlçe:

İl:

Eşyanın Çıkarılacağı Kat:

Nasıl Taşınacak:

(Bina merdiveni, bina asansörü, modüler asansör kurulacak)

Ev İle Kamyon Arası Eşya Taşıma Mesafesi (metre): 1. Adres:

2. Adres:

Taşınacak Evin Oda Sayısı:

Paketleme Hizmeti:

(Tüm paketleme işlerini firma yapsın, firma sadece mobilya ve beyaz eşyaları paketlesin, tüm paketleme işlerini eşya sahibi yapacak, eşya depolanacak bunun için özel bir paketleme yapılacak gibi…)

Nakliyat Sigortası: İstiyorum: İstemiyorum: Sigorta Teminatı (TL):

Avize montaj hizmeti: İstiyorum: İstemiyorum:

Duvar delme montaj hizmeti: İstiyorum: İstemiyorum:

Korniş veya stor perde montaj hizmeti: İstiyorum: İstemiyorum:

Kararlaştırılan ilave hizmetleri yazın:

Hizmetinin Başlangıç Tarihi:

İşbu sözleşmede belirtilen hizmet başlangıç tarihi veya eşyaların bu tarihten önce alınması halinde alındığı tarih hizmet başlangıç tarihini ifade eder.

Eşya Teslim Tarihi:

Nakliyat Firması tarafından nakliyesi gerçekleştirilecek eşyaların Eşya Sahibi’ne teslim edileceği tarihi ifade eder.

Madde 3 – SÖZLEŞMENİN KONUSU

Bu Sözleşme, Türk Ticaret Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine tabi olarak, sözleşmedeki şartlar çerçevesinde Nakliyat Firması ile Eşya Sahibi arasında kabul ve imza edilen, tarafların hak ve yükümlülüklerini gösteren, işbu sözleşmede belirtilen şartlar doğrultusunda taşınma işleminin gerçekleştirilmesi için düzenlenmiştir.

Taraflar sözleşmenin tamamını okuduklarını, içeriğinin bütünü ile anlaşıldığını ve tüm hükümlerini onayladıklarını kabul, beyan ve taahhüt ederler.

Madde 4 – SÖZLEŞMENİN SÜRESİ

İşbu sözleşme tarihinden itibaren ve belirtilen süre ile geçerli olacaktır:

İşbu sözleşme Nakliyat Firması’nın eşyayı bu sözleşme ile belirlendiği şekilde taşımasını yapılacak, yeni adrese teslimi yapılacak, belirtilen şekilde yerleştirmesi, montajı yapılacak ve Nakliyat Firması’nın adresten ayrılması ile sona erer. Teslimat sırasında eşyalarda hasar tespit edilmesi durumunda bunun bir tutanakla kayıt altına alınması gerekmektedir. Firma bu adresten ayrıldıktan sonra tutanakla tespit edilmemiş hasar talepleri geçersiz olacaktır.

Madde 5 – ÖDEME

A- İşbu bu sözleşme ile verilecek nakliyat hizmetinin fiyatı +KDV (yazı ile ) olarak, karşılıklı mutabakatla belirlenmiştir.

Nakliyat Firması, rezervasyona mahsuben, Eşya Sahibin’den TL kapora almıştır.

Bu sözleşme imzalandıktan sonra, Türk Borçlar Kanunu’nun 178. maddesine göre, Eşya Sahibi, nakliyat hizmetini almaktan vazgeçtiği taktirde, verdiği kaporayı geri alamayacaktır. Nakliyat Firması nakliyat hizmetini vermekten vazgeçerse, kaporayı iade edecek ve kapora miktarı kadar daha tazminat ödeyecektir.

İşbu sözleşmede belirtildiği tarihte, eski adresten yeni adrese taşınması ve bu taşınma sırasında yine bu sözleşmede belirlenen paketleme ve mobilya kurulum hizmetlerin yerine getirilmesi fiyata dahildir.

Sözleşmede modüler asansör kurulum hizmeti isteniyorsa bu hizmetin yerine getirilmesi için üçüncü taraflara yapılacak ödemeler fiyata dahildir.

Eşya Sahibi şehir içi taşımalar için belirlenen fiyatı hizmet bitiminde Nakliyat Firması’na ödeyeceğini kabul ve beyan etmiştir.

Şehirler arası nakliyat hizmeti için Eşya Sahibi ile Nakliyat Firması arasında farklı bir yazılı anlaşma olmadığı sürece, eşya araca yüklenince nakliyat hizmeti fiyatın %50’si kadar ödeme yapacak, eşya teslim edildiğinde kalan ödeme yapılacaktır.

Nakliyat Firması ve Eşya Sahibi arasında yazılı farklı bir anlaşma yok ise köprü geçiş ücretleri, otoyol ücretleri, feribot ücretleri ve bezer diğer ücretler fiyata dahildir.

Madde 6 – DİĞER GİDERLER

Taşınma sürecinde nakliyat araçlarında oluşacak tamir ve bakım masrafları için Eşya Sahibi sorumlu tutulamaz. Nakliyat aracı karayolu üzerinde seyir halinde veya park halinde iken kesilecek trafik cezalarından Eşya Sahibi sorumlu tutulamaz.

Nakliyat Firması tarafından Eşya Sahibi açıkça uyarılmasına rağmen, Eşya Sahibi’nin isteği üzerine nakliyat aracının park edeceği alanlarda park cezası veya gireceği yollarda uğrayacağı trafik cezalarını Eşya Sahibi karşılayacaktır. Nakliyat Firması’na bu gibi durumlarda anlaşmazlıkların olmaması için bu bildirimi Eşya Sahibi’ne yazılı olarak yapması tavsiye edilir. Nakliyat Firması sms, e-posta veya diğer yazılı bildirim yollarını tercih edilebilir.

MADDE 7 – HİZMET SORUMLULUĞU

Eşya Sahibin’den kaynaklanan hatalardan (yanlış tarih verilmesi, oda sayısı, eşya miktarı, kat, ev ile kamyon arası eşya taşıma mesafesi ve adres bilgisinin yanlış paylaşılması veya Eşya Sahibi’nin adreste bulunmaması vb.) dolayı Nakliyat Firması’nın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Nakliyat Firması söz konusu durumların oluşmaması için gerekli tüm gayreti gösterecektir. Ancak oluşan hatalardan veya zararlardan dolayı Eşya Sahibi’ne herhangi bir bedel veya tazminat ödemeyecektir. Ayrıca firmanın uğrayacağı zarar Eşya Sahibi tarafından karşılanacaktır.

Hizmete ilişkin olarak yürürlükteki mevzuat kapsamında temin etmesi gereken her türlü izin, onay, kontrol belgesi, ruhsat vb. belgeye ilişkin sorumluluk Nakliyat Firması’na aittir.

Nakliyat Firması ile paylaşılan Eşya Sahibi’ne ait iletişim bilgileri Eşya Sahibi’nin izni olmadan farklı firmalar veya 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. Eşya Sahibi iletişim bilgilerinin Nakliyat Firması tarafından firma çalışanlarına, taşımayı yapacak ekip liderine veya şoför ile paylaşılması hizmetin en iyi şekilde sağlanması amaçlanmaktadır. İletişim bilgilerinin şoför veya ekip lideri ile paylaşılabileceği Eşya Sahibi tarafından kabul edilmiştir.

A – Standart Hizmet Kapsamı Dışındaki Hizmetler:

Aşağıdaki hizmetler özel bir anlaşma olmadığı sürece standart hizmet kapsamında değildir. Eşya Sahibi bu hizmetleri isterse işbu Sözleşmeye ekleyebilir ve oluşacak ücret farkının taraflarca belirleneceğini kabul ve beyan etmektedir:

Matkapla duvar delme gerektiren montaj işleri,

Korniş ve stor perde montaj işleri,

Sökülen avizelerin yeni evdeki montajı,

Farklı adresten eşya alma veya eşya bırakma,

Elektrik, su ve tesisat işleri, klima, kombi, termosifon ve çanak anten demontaj montaj işleri.

Aşağıdaki eşya, bitki ve canlıların taşınması özel bir anlaşma olmadığı sürece standart hizmet kapsamı dışındadır:

Hayvan, çiçek ve bitkiler, kasa, piyano, ev eşyası niteliğinde (odun, kömür) olmayan eşyalar.

Tehlikeli maddelerin (silah, tüp, gaz vb) taşınması.

B – Nakliyat Sigortası:

Nakliyat sigortası eşyalar araca yüklendiği andan itibaren başlayacak ve yeni eve varıncaya dek sevkiyat sırasında geçerli olmak üzere, bu sırada aracın devrilmesi, kaza geçirmesi ve sair sebeplerle taşınan malların yaşadığı belirli zararları karşılayan sigortadır.
Eşya Sahibi işbu sözleşmede bu sigortayı istediğini belirtmelidir. Bu durumda Nakliyat Firması, Eşya Sahibi için bu sigorta poliçesini temin edecektir. Nakliye Sigortası aksi kararlaştırılmadıkça taşınacak ev başına 20.000 TL teminat bedellidir. Daha yüksek teminat bedelleri ve ilave teminatlar ek ücrete ve sigorta şirketi onayına tabidir.

Nakliyat Sigortası kapsamındaki hasarlar için Nakliyat Firması sorumlu tutulamaz.

Sigorta kapsamında bulunmayan kıymetli evrak, nakit para, döviz, hisse senetleri, antikalar, güzel sanatlar, manevi değeri olan eşyalar, hayvan ve bitkiler, cam, seramik, cep telefon, bilgisayar, mücevharat, altın, ipek halı ve benzeri emtiaların zarar görmesi durumunda, Nakliyat Firması bunu tazminle yükümlü değildir.

C – Nakliyat Firması Sorumluluk Sınırı:

Türk Ticaret Kanunun ilgili maddeleri uyarınca, eşyada meydana gelen hasarın aşağıdaki sebeplerden kaynaklanması durumunda, Nakliyat Firması sorumluluktan kurtulur:

a) Nakliyat Firması, değerli maden, taş, mücevher, posta pulu, madenî para, belge veya kıymetli evrak taşıyorsa.
b) Eşya Sahibi tarafından yapılan paketleme veya etiketleme yetersizse.
c) Taşınan eşya Eşya Sahibi tarafından işleme tabi tutulmuş, yüklenmiş veya boşaltılmışsa.
d) Nakliyat Firması tarafından ambalajlanmamış olan eşya taşınmışsa.
e) Nakliyat Firması, muhtemel hasar tehlikesine karşı Eşya Sahibini önceden uyarmış olmasına rağmen, Eşya Sahibi’nin ısrarıyla, büyüklüğü ve ağırlığı itibarıyla yükleme ve boşaltma yerindeki şartlara uygun olmayan eşya yüklenmiş veya boşaltılmışsa.
f) Canlı hayvan veya bitki taşınmışsa.
g) Eşya doğal veya ayıplı yapısı dolayısıyla, özellikle kırılma, işlev bozukluğu, paslanma, bozulma veya sızma gibi sebeplerle kolaylıkla zarar görebilecek nitelikteyse.

Nakliyat Firması, ancak, durum ve şartlara göre üzerine düşeni yapmış ve tüm önlemleri alıp talimatlara uymuşsa sorumluluktan kurtulur.

Türk Ticaret Kanunu ilgili maddeleri uyarınca eşyada meydana gelecek hasarlarda ödenecek tazminat, zarar gören eşyanın net olmayan ağırlığının her bir kilogramı için 8,33 Özel Çekme Hakkını karşılayan tutar ile sınırlıdır.

Zarara, kasten veya pervasızca bir davranışla ve böyle bir zararın meydana gelmesi ihtimalinin bilinciyle işlenmiş bir fiilinin veya ihmalinin sebebiyet verdiği ispat edilirse Nakliyat Firması, bu kısımda öngörülen sorumluluktan kurtulma hâllerinden ve sorumluluk sınırlamalarından yararlanamaz.

Madde 8 – ÇALIŞMA DÜZENİ VE TARAFLARIN SORUMLULUKLARI

Nakliyat Firması eşyaların zarar görmesini engellemek için uygun paketleme, taşıma ve araç içi istifleme aşamalarını uygulamakla sorumludur.

Nakliyat firması eşyaların uygun şartlarda taşınması için yeterli paketleme malzemesi, taşıyıcı eleman ve gerekli araçları temin etmekle sorumludur.

Taşınacak eşyalar için bir eşya listesi hazırlanmasında her iki taraf eşit derecede sorumludur. Eşya listesi hazırlanıp bu sözleşmeye ek olarak ilave edilebilir. Taraflar eşya listesinin hazırlanmaması durumunda birbirlerini sorumlu tutmayacaklarını kabul ve beyan ederler.

Eşya sahibi işbu sözlemede beyan edilen bilgileri doğru paylaşmış ve Nakliyat Firması’nın talep ettiği detayları paylaşmış ise Nakliyat Firması taraflarca kararlaştırılan nakliyat fiyatı ile ödeme yapmayı kabul ve beyan etmektedir. Nakliyat Firması’ın işbu sözleşmede doğan bir hak ortaya çıkmadığı sürece fiyat artırımına gidemez.

Nakliyat Firması eşyalarda meydana gelebilecek doğal eskime ve yıpranmalardan sorumlu tutulamaz.

İşbu sözleşme tek sefer için düzenlenmiştir. İlave sefer veya araç temini tarafların birlikte kararlaştırdığı fiyat üzerinden gerçekleştirilir.

Taşımayı yapacak kamyona Eşya Sahibi’nin eşyalarının sığmaması durumunda sorumluluk Nakliyat Firması’na aittir. Nakliyat Firması tecrübesi ve öngörüleri ile eşya için en uygun nakliyat kamyonunu seçme sorumluluğuna sahiptir. Bu nedenle nakliyat hizmetini veremeyeceğini beyan etmesi durumunda taşıma fiyatının %20’si kadar tutarı Eşya Sahibi’ne ödemek zorundadır.

Eşya Sahibi, İşbu Sözleşmede sağlayacağı bilgilerin doğru, güncel ve eksiksiz olacağını, aksi halde hizmetin verilememesi, hatalı, gecikmeli veya eksik verilmesinden doğacak zarardan Nakliyat Firması’nın sorumlu olmayacağını kabul eder. Yanlış bilgi paylaşımı sonrası nakliyat hizmetinin verilememesi durumunda Eşya Sahibi taşınma fiyatının %20’si kadar tutarı Nakliyat Firması’na ödemek zorundadır.

Eşya Sahibi, taşınma için gerekli giriş – çıkış saat, asansör kullanımı, park, park yeri ve sair izinleri taşınma günü öncesinde ilgili site yönetiminden almış olmayı, aksi halde hizmetin verilememesi, gecikmeli veya eksik verilmesi sebebiyle doğacak zarardan kendisinin sorumlu olacağını, bu izinlerin alınmaması sebebiyle Nakliyat Firması’nın bekletilmesi ve işin ekstra saate sebep olması durumunda fazla ücret ödemek zorunda kalabileceğini kabul eder.

Madde 9- SÖZLEŞMENİN FESHİ VE CAYMA HAKKI

Taraflar, işbu Sözleşmeyi taşınma tarihine 5 gün kalaya kadar hiçbir gerekçe sunmadan iptal etme hakkına sahiptir. Taraflar’dan biri Sözleşmeyi işbu sözleşmede yazılı haklı bir neden olmaksızın taşına tarihine 4 gün veya daha az kalması durumunda iptal ederse taşınma fiyatının %10’u kadar, 3 gün veya daha az kalması durumunda taşınma fiyatının %20’si kadar tazminatı diğer tarafa ödeyeceğini kabul ve beyan etmektedir.

İşbu Sözleşmede belirlenen şartların biri veya birkaçına uymayan ve sözleşmeyi haksız fesih eden taraf diğer tarafa nakliyat fiyatının %25’i kadar tazminat ödemeyi kabul eder.

Madde 10- MÜCBİR SEBEPLER

Tarafların her ikisinin veya birinin çalışma imkanlarını kısmen veya tamamen, geçici veya daimi olarak durduracak şekil ve derecede harp hali, düşmanca hareketler, ihtilal, sel veya kasırga gibi doğal afetler, tarafların tesisi veya yakın ve direkt işbirliği bulunan tesislerde yangın, infilak, grev veya lokavt olması halinde hükümet veya resmi makamlarca alınacak kararlar gibi tarafların kontrolü haricinde zuhur eden hallerde iki taraf için mücbir sebep sayılır. Bu takdirde tarafların çalışma olanaklarına münhasır olacak, mücbir sebeple yapılamayan işlemden taraflar sorumlu tutulmayacaktır.

Madde 11 – TEBLİGAT ADRESLERİ

Nakliyat Firması ve Eşya Sahibi’nin işbu sözleşmede yazılı olan adresleri, telefon numaraları geçerli tebligat adresleridir. Tarafların tebligat adresinde olabilecek değişiklikler, değişimi takip eden 3 (üç) gün içerisinde diğer tarafa yazılı olarak bildirilecektir. Bildirilmediği takdirde sözleşmedeki adreslere yapılacak tebligatlar taraflara yapılmış olarak kabul edilecektir.

Madde 12 – YETKİLİ MAHKEME VE İCRA DAİRESİ

İşbu Sözleşmenin, eklerinin, tadillerinin uygulanmasından veya yorumundan doğabilecek ihtilaflarda Türk Kanunları uygulanır ve taraflarca aksine bir hüküm kararlaştırılmadıkça HMK kuralları doğrultusunda yetkili mahkeme ve icra daireleri belirlenir.

Madde 13 – YÜRÜRLÜK

İşbu Sözleşme taraflarca imzalandığı tarihte yürürlüğe girer ve daha erken feshedilmedikçe Sözleşmede belirtilen şekilde sona erer.
İşbu Sözleşme 7 (yedi) sayfadan oluşmaktadır. Sözleşmede yer almayan hususlar hakkında 6098 sayılı Borçlar Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu hükümleri geçerlidir.

İşbu Sözleşme, taraflarca tüm hususlarda mutabık kalınarak 2 (iki) nüsha olmak üzere tarihinde birlikte imza altına alınmıştır.

Nakliyat Firması Ad Soyad/Ünvan:

İmza Yetkili Kişi Ad Soyad: İmza:

Cep Telefonu:

Eşya Sahibi Ad Soyad/Ünvan:

İmza Yetkili Kişi Ad Soyad: İmza:

Cep Telefonu:

Bugün Sadece 2 Dakikada Online Rezervasyon Yapın

İstediğin hizmetleri seç anında nakliyat fiyatını gör, rezervasyon yap, sabit fiyat garantisi ile kolayca taşın. 

İlgili Makaleler

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This